poniedziałek, 4 maja 2009

Moje mondrości :-)

Dzis troszkę chlodniej, ale ostatnio podczas tych gorących dni mama spotkala wariata. Wariata, który zostawil swoje dziecko w zamknietym samochodzie podczas wizyty w starostwie. Upal i wlączony alarm...masakra...Mama miala lekkie starcie z tym panem. Maly wyszedl z tego caly i zdrowy, tylko przerażony, a gosć chyba najadl się wstydu...no przynajmniej mam taką nadzieję. Szkoda chlopaszka...cóż rodziców się nie wybiera.
Niewielu wie ale nawet przy uchylonych oknach i temperaturze 30 stopni na zewnątrz w zaparkowanym samochodzie temperatura może dochodzić do 45 stopni.
Termoregulacja dziecka jest bardziej delikatna niż u dorosłych, dlatego temperatura, która dla doroslych jest bezpieczna, może uszkodzić nasz system regulacji. Temperatura, którą dorosli są w stanie zniesć jako tako...dla nas dzieciaków często bywa strasznie szkodliwa, a nawet zabójcza :-(
W normalnych warunkach temperatura jest najniższa około trzeciej rano, nadal raczej niska, gdy wstajemy, wzrasta do 37 stopni między godziną 18 a 22 - tak jest u doroslych.
U niemowląt i małych dzieci jest z reguły wyższa niż u dorosłych i wykazuje nieco większe wahania w ciągu dnia. Jest z reguły wyższa w ciepłe dni, w czasie ćwiczeń fizycznych, po karmieniu - dlatego jak piję mam mokry caly lebek:-).
Jeśli temperatura jest odpowiedzią na zakażenie nigdy nie przekracza 42 stopni, wyższa temperatura świadczy o uszkodzeniu mózgowego ośrodka regulacji lub przegrzaniu.
Gorączka jest obronną odpowiedzią organizmu na inwazję bakterii i wirusów, pomaga układowi odporności zwalczyć infekcję.
Niemniej jednak temperatura powyżej 38,5 przestaje pomagać - wręcz odwrotnie często może osłabia reakcje obronne. Przy temperaturze 41 stopni pojawiają się zaburzenia świadomości.
Utrata świadomości występuje przy 42 stopniach.
Pamiętajcie:
Zawsze zabierajcie ze sobą dzieci opuszczając pojazd nawet na chwilę. I pamiętajcie, że nawet gdy temperatura powietrza wynosi 23°C po 10 minutach w zaparkowanym samochodzie może ona wzrosnąć do 38°C, a po kolejnych 20 minutach osiągnąć prawie 50°C!!!!!!!!!!!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz